Triangular Cinema (Split with Lunacy and La Ville des Rêves)

by Closed Room

/
1.
04:23
2.
3.
4.
5.
6.
7.
8.
9.

about

For order DigiCD: www.valsesinistre.com


INFERNAL MASQUERADE ZINE (ENG)
www.infernalmasquerade.com

After mesmerizing us with their debut release Closed Room back in 2012, today we have Closed Room back in this very unique split with two other Belorussian bands that feature at least one member of Close Room in each of their lineups. With three tracks per band, we get a very diverse set of influences and very unique songs from all bands. Thanks to the heavy emphasis on atmosphere, this release is one that you will not forget so easily.
Opening the first part we have Closed Room and their suspenseful atmospheric/Trip Hop track “Surrender”. This song creates a very dense atmosphere that is nicely contrasted by Morena’s vocals and the ethereal keys. The best song in this release (and possibly the first few months of the year for us) is the uber catchy “Dancing in the Dark”. Featuring a very perky mood and highly addictive guitars notes and beats, this is one song that will never leave your head. Things get a bit heavier with their rendition of Angelo Badalamenti’s Laura Palmer Theme from Twin Peaks. The band made this track their own with eerie atmospherics and creepy vocals/samples.
Having a very tough act to follow; Lunacy delivers tracks four, five and six that provide a different dimension to this release. Featuring Stone and Morena from Closed Room, this band keeps more with their Amesoeurs influences of the past in the excellent “One Life Song”. Things go for a more indie-rock with some folk influences sound in the dramatic “Nightman”. With the best song of this band’s side of the split being “Sound of the Storm” we get a certain air of Xandria’s earlier material with heavy guitars and super catchy female vocals. This band is a nice separation of Closed Room’s experimental style and concentrates the more shoegaze-inspired side of things from the band members.
The heaviest track in this release comes under the same name of the band “La Ville des Rêves” which is the project/band of AN23. Here we definitely find out who has the heavier Metal influences as well as the experimental side of Closed Room. This track also features a very intense and hypnotic saxophone track that will instantly capture your attention. The dark trip-hop influences return with the disturbing “The Last Trip”. In this band’s songs the singing is done by another angelic singer under the name of Kathrine Meteora, which has a more firm and less unique voice than Morena, reminding us of Anneke van Giersbergen. This release closes with a very interesting cover of “Blue Jeans”, which is totally nailed by Katherine’s vocals, the heavy guitar riffs and the extra atmospheric elements that were thrown into the mix.
Overall, we are quite impressed with the vast amount of creative juices flowing from all band members of Closed Room. Each of their side project bands are very unique and engaging in their own way, and greatly complement their main band’s exploits. If you like dark music that is not afraid to go into trip-hop, indie rock, electronic, and even Metal directions… all at once, you should definitely check this split release out. Getting nine very high quality tracks is a luxury these days, so you can’t afford to miss “Triangular Cinema”.

Dark Emperor 92/100


LORDS OF METAL (ENG)
www.lordsofmetal.nl

‘Triangular Cinema’ is a split album with three bands from Belarus contributing their music. The first band to be presenting three songs is Closed Room. The alternative pop/rock with some trip hop influences sounds sweet and intriguing at the same time. The atmosphere and the voice of the singer fit the movie theme of the record perfectly. A feeling that is only strengthened because of a good instrumental cover of Angelo Badalamenti’s ‘Laura Palmer Theme’ (Twin Peaks). The next band to discover is called Lunacy. This band continues on the same track as Closed Room but sounds just a tad more towards pop and indie rock. Also in the songs of Lunacy the melancholic atmosphere is very good, even though the three songs just seem to babble on after a while. Finally it is La Ville Des Rêves’ turn to demonstrate their music. The first song, the self titled ‘La Ville Des Rêves’, is by far the best song on this split album. The instrumental, jazz-influenced, postrock song has a great haunting atmosphere, especially thanks to the saxophone that plays along in this track. It is also the first song in which you can hear heavier, almost metal drums. Second track ‘The Last Trip’ on the other hand is quite non-committal and they conclude with a fair cover of ‘Blue Jeans’ (Lana Del Rey), that stays quite close to the original.
The songs on this split have very little to do with metal, apart from a few small elements. The general feel of the album however is good. ‘Triangular Cinema’ offers a decent collection of songs from three talented bands from Belarus.

Cedric 73/100


SICMAGGOT (CZE - ENG)
sicmaggot.blog.cz

V dnešní recenzi se podíváme na poměrně zajímavý počin, který se jmenuje "Triangular Cinema". Jedná se o společný split hned tří skupin (nebo možná spíše projektů?), z nichž všechny pocházejí z Běloruska. Všechny tři jsou navíc stylově relativně zajímavé a všechny jsou ještě k tomu personálně propojeny.
Takovým hlavním pojítkem v rámci "Triangular Cinema" jsou Closed Room, což je také jediná ze tří přítomných kapel, k jejímuž jménu jsem se již v minulosti dostal, a to prostřednictvím jejich eponymní debutové desky, jež vyšla v říjnu 2012. Sice se nejednalo o nějaký excelentní opus, přesto zde bylo znát velké množství potenciálu a žánrově se jednalo o velmi pěknou kombinaci - Closed Room totiž na nahrávce do jednoho celku míchali trip-hop, alternativní rock, post-rock, indie pop a tu a tam to celé okořenili tvrdším výjezdem, který byl lehce cítit po black metalu. Ačkoliv jim to místy skřípalo, album na mně zanechalo příznivý dojem, tudíž jsem příliš neváhal, když jsem dostal možnost se pustit do jejich dalšího počinu, na němž Closed Room spojili své síly s formacemi Lunacy a La ville des rêves, v jejichž sestavách lze nalézt členy právě Closed Room. Všichni dohromady pak dali vzniknout téměř 50minutovému albu, na nějž přispěla každá kapela třemi písničkami, přičemž nejvíce času (lehce přes 20 minut) si uzmuli La ville des rêves a nejméně (lehce přes 12 minut) Lunacy.
A jsou to právě Closed Room, kteří celé "Triangular Cinema" otevírají svou trojicí skladeb, z nichž ta poslední - "Laura Palmer Theme" - je předělávkou písně ze soundtracku ke kultovnímu seriálu "Twin Peaks" od skladatele Angelo Badalamentiho. Stylově se Closed Room samozřejmě pohybují v +/- stejném okruhu, jaký byl nastíněn již v předcházejícím odstavci, akorát s tím rozdílem, že si můžete odmyslet ony black metalové závany, jelikož tentokrát si Bělorusové vystačí čistě v trojúhelníku vymezeným trip-hopem, indie rockem a indie popem.
Čistě co do kvalitativní stránky však na mě příspěvek Closed Room působí o kousek vyzrálejším dojmem, než jaký byl ke slyšení na jejich řadové prvotině, byť se Bělorusové nedokázali zbavit úplně všech neduhů. Na jednu stranu dokážou přijít i se skutečně výbornými momenty, jako to předvádějí kupříkladu ve skvělém úvodním tracku "Surrender" a zčásti i ve druhé "Dancing in the Dark", zároveň však místy působí jakoby trochu naivně, což mi připadá poměrně škoda a na což trpěl i debut. Na druhou stranu ale musím říct, že na "Triangular Cinema" to tahá za uši o poznání méně než v případě "Closed Room" a i přes toto rýpnutí se mi to stále líbí a oslovuje mě to. Navíc věřím tomu, že i do budoucna budou Closed Room pokračovat v tendenci vzestupné kvality své tvorby, což kdyby se skutečně povedlo, tak by to mohlo být vážně super, když už nyní je to hodně příjemná záležitost.
Co se týče příspěvků Lunacy a La ville des rêves, o těch by šlo vlastně hovořit podobně jako o písničkách Closed Room. I zbývající dvě skupiny se totiž pohybují v obdobném žánrovém rozpětí jen s mírnými rozdíly jako třeba v případě Lunacy, jejichž tři songy v podstatě neobsahují složku oné lehké elektroniky a jsou orientovány spíše post-rockovým či indie rockovým směrem (a kdyby třeba někdo řekl, že zde místy slyší i náznaky shoegaze, tak já osobně bych mu za to hlavu rozhodně netrhal). Oproti tomu u La ville des rêves zase v případě "The Last Trip" o trochu víc převažuje ten trip-hop, zatímco "La ville des rêves" nabídne nejpropracovanější a žánrově nejotevřenější mozaiku, do níž promluví třeba i saxofon. Záměrně hovořím jen o dvou skladbách, neboť stejně jako Closed Room, i La ville des rêves svůj příspěvek zakončují předělávkou, v tomto případě "Blue Jeans" původně od Lany Del Rey.
Obdobně jako Closed Room by šlo hodnotit i kvalitativní úroveň Lunacy a La ville des rêves, což vlastně není tak úplně překvapivé vzhledem k tomu, že se sestavy všech tří kapel zčásti překrývají. Zejména u Lunacy je opětovně cítit ona zmiňovaná skladatelská naivita, přičemž to jsou nejspíš právě oni, kdo to "odnesl" nejvíce. Nicméně stále se jedná o hodně příjemnou muziku a i oni dokážou přijít s velmi povedenými momenty, jako je to ke slyšení třeba v "Sound of the Storm". Oproti tomu La ville des rêves bych asi označil jako vítěze pomyslného trojboje, protože jejich skladby "La ville des rêves" a "The Last Trip" mě skutečně baví - zejména ta první jmenovaná, jež dosahuje devíti minut, se vážně povedla. Až mi přijde trochu škoda, že La ville des rêves jednu položku svého prostoru "zabili" coverem, protože v tomto případě bych možná spíš ocenil třetí vlastní píseň.
Bude-li posluchač "Triangular Cinema" trochu pitvat, nejspíš dojde k něčemu podobnému, k čemu jsem došel i já - že některé momenty nejsou zrovna bezchybné a že by to mohlo být i o něco lepší. Je však nutné dodat jednu věc - navzdory tomu, že se na počinu podílely hned tři skupiny, dýchá celých 50 minut jednolitou zasněnou atmosférou, která se povedla natolik, že velkou část nedostatků dokázala skrýt. Důsledek tohoto je zřejmý - ačkoliv není "Triangular Cinema" dokonalé, stále si z té nahrávky člověk odnese velice dobrý pocit. Řečeno jinými slovy, není problém s "Triangular Cinema" nějaký čas strávit a také není problém si tento čas i relativně vychutnat.

English summary:
3-way split "Triangular Cinema" is a quite interesting effort. All three bands - which are personally connected - offer music from more or less similar genres like trip-hop, alternative rock, post-rock, indie pop or even a hint of shoegaze so the whole record holds together which is of course positive. Unfortunately, it is not perfect from the beginning to the end and some moments sound a little naive. However, despite this, "Triangular Cinema" is still an appealing album because it contains really nice dreamy atmosphere which is able to hide some of those disadvantages. The contribution of all three bands is good but my own personal winners are La ville des rêves followed by Closed Room on the second place.

passzio.hu (HUNGARY)
passzio.hu

Szó se róla, rendesen megtréfált a My Dying Bride vidámságát idéző borító, mert elsőre a Triangular Cinema felirat ötlött a szemembe, utána olvastam csak el az apró betűs részt felette, bár a reklámokból tudjuk, hogy pont erre kell odafigyelni... Szóval, ez három zenekar közösködéséből született split anyag (ha esetleg nem lenne egyértelmű a cím alapján), amely főként a belorusz Closed Room gárdájához kapcsolható, az ő nevük pedig eleve garanciát jelentett számomra, látatlanban is.
Ugyanis a három évvel ezelőtti kiadványuk - Closed Room - annak ellenére is tetszik a mai napig, hogy nem szoros értelemben vett metal anyag, post rock, post black metal alapú, trip hop elemekkel is kacérkodó elegy. Ez az igényes, de befelé forduló hangvételű kiadvány pedig még egy lépést tesz ebbe az irányba. Ahogy említettem, a közös nevező a Closed Room tagsága, ugyanis a másik két zenekarnak is ezek a zenészek a tagjai, persze néhány más szereplővel együtt.
A sort természetesen a Closed Room nyitja, akik az utóbbi időben AN23 (gitár, programozás), Stone (gitár, basszusgitár, programozás), Morena (ének) felállásban alkotnak. Két saját számuk az előbb emlegetett eklektikusság jegyében, azonban a post black elemek teljes negligálásával, illetve az elektronikus témák megszaporodásával jellemezhető, az ábrándozós-depresszív Surrender különösen súlyos Morena mélyebb tónusú énekével, igazi experimentális dark szerzemény. Ehhez képest a Dancing in the Dark valóban táncolható, könnyed darab, a Laura Palmer témának (naná, hogy Twin Peaks) viszont annyira nem vágom az eredetijét, így maradjunk abban, hogy a mélyen búgó, drone hatásokat sem nélkülöző szerzemény akár saját számnak is elmenne.
A Stone (minden hangszer), Morena (ének) felállásban alkotó Lunacy duója kapcsán több helyen emlegették a korai Lacuna Coil hasonlatot, egyáltalán nem alaptalanul. Az előzőhöz képest nagyobb szerephez jut a gitár, szolidan forr egységbe a finom romantikával átszőtt dallamokkal. Nem először csodálkozok rá Morena adottságaira, remekül bánik a hangjával. Három rövidebb tételt jegyeznek itt csupán, de ez nekem bőséggel elegendő ahhoz, hogy ki merjem jelenteni, vevő lennék egy teljes lemezre tőlük. Nem kell mindig a szögelés, jól esnek néha lazább pillanatok is, ez pedig tökéletes választás ilyen alkalmakra.
Zárásként a La Ville Des Reves világába léphetünk be két saját dal és egy feldolgozás erejéig. Az AN23 (gitár, programozás), Kathrine Meteora (női ének), Dmitry Soldatenko (szaxofon), G (basszusgitár) felállású kvartett zenéje talán a legnyomasztóbb, legelvontabb a három csapat közül. Nem olyan szokatlan megoldás már a szaxofon felbukkanása, de a kifejezetten harapós riffekkel együtt kifejezetten sajátos ízt ad a zenének, rögtön a kilenc percnél is hosszabb névadó helyére teszi a hallgatót. A komor, nyomasztó hangvétel a későbbiekben is megmarad, bár a The Last Trip hangszeres szempontból szellősebb téma, kevesebb gitárral és több elektronikával, Meteora teljesítménye pedig kolléganőjéhez hasonlóan szintén elismerésre méltó. A feldolgozás nóta kapcsán meg kell jegyezzem, Lana Del Rey világa és az én zenei ízlésem között vajmi kevés átfedés van, bár meg kell hagyni, hangulatos nóta és a csapat sem vall szégyent vele, de ettől függetlenül nem ez lesz a kedvencem innen.
Split anyagoknál általában külön-külön szoktam értékelni a résztvevőket, ez esetben viszont eltekintek ettől. Ugyan egyszerre nagyon hasonló és különböző a három formáció zenéje, de számomra ez egy maximális értékű kiadvány (digipack külcsínnel és 16 oldalas, a dalszövegeket és minden infót tartalmazó booklettel), amit csak ajánlani tudok a furcsa zenék kedvelőinek, akik nem feltétlenül ragadtak bele a szűken vett "metal" feliratú skatulyába. A soundcloudon fent van a teljes anyag, érdeklődők bátran teszteljék.

10/10

ARISTOCRAZIA WEBZINE (ENG)
www.aristocraziawebzine.com

We are getting more and more used to reviewing releases that are musically distant from metal and also geographically far from the locations that usually host this kind of projects. Time for me to introduce to you an intriguing split release published by the Romanian label Valse Sinistre Productions, featuring an emerging Belarusian experimental trio called Closed Room and two side-projects of its members, namely Lunacy and La Ville Des Rêves. The physical release came out in December 2014 and it is the one we are reviewing here.
Closed Room had already explored many facets of atmospheric music with their eponymous LP debut in 2012 — including trip-hop, shoegaze, and post-metal — and "Triangular Cinema" is a great way of taking our first steps in such a diverse musical environment. The opener "Surrender" is an invitation to temporarily give up our disbelief and plunge into the ethereal atmospheres created by the Belarusian combo, with a dreamy and nostalgic tinge that sets the tone for what it is to come. "Dancing In The Dark" speeds things up a little bit and ventures into slightly more "poppish" realms, and an official video was shot for it as well. With "Laura Palmer Theme" Closed Room paid the debt due to David Lynch's conceptual world and its sounds, the closest thing to metal included by the trio on here.
As Lunacy sets foot on stage, we can immediately perceive a change of pace. The vocalist Morena enters revivalist post-punk territories with "One Life Song", further expanding the range of influences involved in the making of this compilation. Their third song "Sound Of The Storm" proceeds with a quasi-gothic rock melancholy, but I must admit that this is the project that gave me the most generic impression among these three.
Things change once again with La Ville Des Rêves, where Closed Room's musician AN23 is joined by the singer Katherine Meteora and we are welcomed by a speech that introduces the eponymous nine-minute experimental blackgaze epic (a bit out of place when compared to the rest of the compilation, but a solid track nonetheless). We know by now that this Belarusian group of musicians really enjoys playing around with different genres and vibes, and the following two songs are yet another proof of it, going as far as to cover Lana Del Rey's "Blue Jeans" at the end.
All in all, I can say that this split release is a condensed gallery of the experiences of all Closed Room's members, spanning from metal all the way to trip-hop and dream pop to name a few. The result is mostly enjoyable, although at times somewhat inconsistent, and will appeal to people interested in the trends of '90s underground music. There is very little metal in here, so don't expect to hear traces of it in every single song.

Written by LordPist


METALHEAD (ITA)
www.metalhead.it

Adoro queste cose così palesemente NON metal che comunque NON possono essere ignorate dal pubblico fedele alle cose heavy, alle cose appartenenti all’oscurità. E basta una sola canzone di questo CD per destare l’interesse di gente che altrimenti non avrebbe mai e poi mai supposto alcun legame con ciascuna delle bands di questo eccentrico split. Ma andiamo con ordine. I Closed Room sono un act di trip-hop elettronico ed alternativo (definizioni un po’ messe a caso per descrivere artisti che cambiano direzione improvvisamente senza alcuna regola visibile al pubblico). Provengono dalla Bielorussia, così come gli altri due act i quali altro non sono che side project di alcuni membri dei Closed Room stessi. Quindi parliamo di una versione extended dei Closed Room la quale dà vita a queste nove intense tracce, variegate, strane, intense, maledettamente emozionali. Si inizia con i Closed Room, e dopo l’ambient digitale ed estremamente tecno-sensuale di “Surrender” è la pulsazione shoegaze di “Dancing in the Dark” che risveglia sensazioni dark-ottantiane, prima di abbandonare le fantasie dell’ascoltatore in un Angelo Badalamenti remake and revisited con la stupenda “Laura Palmer Theme”, sapientemente composta ed arrangiata per intensificare quelle paure, quegli incubi, quelle atrocità che la serie Twin Peaks diffuse nel mondo, sicuramente coinvolgendo moltissimi amanti della musica estrema ed oscura in genere. I Lunacy propongono tre tracce più intense, meno ambientali, più orientate a chitarra-basso-batteria: “One Life Song” è un rock intenso, carico, melodico, mentre “Nightman” è più cinematografica, sognante, dispersa nell’immaginario. Un po’ di metallo emerge con l’ultima traccia dei Luncay stessi, in quanto “Sound of the Storm” offre spazio a riff distorti, ritmiche più pesanti in perfetta chiave gothic metal, anche grazie all’impostazione vocale della bravissima Morena, portando le sonorità nei territori del sound di bands come i Theatre of Tragedy. Le ultime tre tracce sono proposte nelle sembianze dei La Ville Des Rêves: la canzone omonima è un black gaze che alterna atmosfere mentali a nervosismi isterici meravigliosi. Ambientale ed atmosferica “The Last Song”, mentre la conclusiva “Blue Jeans”, pseudo cover in versione dark di un pezzo di Lana del Rey, offre accenti anche in chiave heavy i quali risultano piacevoli e coinvolgenti. In questo disco alla fine ci sono quattro artisti “fissi” ed un paio di guest (basso e sassofono dei La Ville Des Rêves). E questo è l’unico dato fisico, l’unico dato misurabile, l’unico dato nel foglio delle specifiche tecniche. L’unica costante. Il resto? Pura divagazione artistica, pura visione distorta, totale mancanza di confini stilistici, artistici, mentali e spirituali. Una ulteriore prova che la musica viene classificata dai gusti, dalle persone, dai trend… ma nella sua essenza rimane musica, rimane espressione. Rimane arte.

(Luca Zakk) Voto: 9/10

EVILIZED (GER)
www.evilized.de

Nachdem es zuletzt ein wenig still um Valse Sinistre Productions wurde, meldete sich das transsilvanische Label vor einigen Wochen endlich wieder mit einigen neuen Releases zurück, die entsprechend der bisherigen Diskographie der Rumänen ebenfalls als recht extravagant und eigen betitelt werden dürfen. Eines dieser aktuellen Werke ist die vorliegende Splitveröffentlichung von drei weißrussischen Formationen, die sich aus lediglich vier Musikern zusammensetzen. Während die zwei Songwriter “Stone“ und “AN23“ in CLOSED ROOM gemeinsam tätig sind, hat mit LUNACY und LA VILLE DES RÉVES jeder der beiden Herren noch sein eigenes Nebenprojekt.
Ein buntes Mosaik aus zahlreichen Elementen
Es fällt schwer, die auf “TRIANGULAR CINEMA“ enthaltenen Kompositionen einer stilistischen Ausrichtung zuzuordnen. Wie schon auf dem Erstlingswerk von CLOSED ROOM erweist sich das dargebotene Material als enorm facettenreich und kann wohl am ehesten als ein buntes Mosaik aus zahlreichen Elementen des Shoegaze, Trip-Hop, Ambient, Electronic sowie Post-Rock bezeichnet werden. Dabei variieren nicht nur die Tracks der einzelnen Projekte untereinander…
Zum Auftakt des Langspielers präsentieren CLOSED ROOM mit “Surrender“ und “Dancing In The Dark“ zwei eigene Titel, die zwischen den dystopisch surrealen Klangkollagen futuristischer Synthesizer und dem fröhlich poppigen Charme eingängiger Gitarrenmelodien und simpler Schlagzeugrhythmen balancieren und somit gegensätzlicher kaum sein könnten. Beiden Tracks gemeinsam sind allerdings die markanten Vocals von Sängerin Morena, deren weiche und volle Stimme sich perfekt der jeweils vorherrschenden Stimmung anpasst und somit zum Highlight der Songs wird. Als ebenfalls sehr interessant darf die Neuinterpretation des “Laura Palmer Theme“ von Angelo Badalamenti aus der US-Serie “Twin Peaks“ bezeichnet werden, die die ursprünglichen Arrangements von Keyboard und Piano um sehnsüchtige Leads, dynamische Drums und bizarre Soundsamples erweitert.
Im weiteren Verlauf von “TRIANGULAR CINEMA“ darf sich nun das Nebenprojekt von “Stone“ namens LUNACY mit drei Songs vorstellen, die sich als mindestens ebenso wandlunsgfähig wie jene von CLOSED ROOM erweisen. Eröffnet von dem im Trip-Hop angesiedelten “One Life Song“ mit seiner luftigen Saitenarbeit und einem starken Refrain von Morena, die hier abermals die Position am Mikrofon übernimmt, verfällt das Duo in “Sound Of The Storm“ mit schwermütigen Riffs und melancholischem Gesang in eine wesentlich tristere Stimmung, ohne sich jedoch in dieser festzufahren, sorgen doch schon im nachfolgenden “Nightman“ folkige Akustikgitarren für eine angenehme Auflockerung.
Als wesentlich finsterer offenbaren sich nun die Kreationen von LA VILLE DES RÉVES unter der Regie von “AN23“, der mit dem schlicht als “La Ville Des Réves“ betitelten Song den eindeutig härtesten Track der Platte abliefert. Von einem inbrünstig gespielten Saxophon und zarten Streichern begleitet, bahnen sich hier ein kaltes Riffing und eine heftig donnernde Doublebase unaufhaltsam ihren Weg, bis “The Last Trip“ abermals dunklen Trip-Hop samt obskuren Synthesizern mit sich bringt und die schäumenden Wogen glättet. Zum Abschluss von “TRIANGULAR CINEMA“ wird mit einer grandiosen Coverversion von “Blue Jeans“ der wohl stärkste Tracks des Album dargeboten. Richtig, gemeint ist hier der erst wenige Jahre zurückliegende Hit von Lana Del Rey, den Kathrine Meteora mit ihrer kraftvollen und gefühlvollen Stimme auf sehr gelungene Weise interpretiert.
Es dürfte offensichtlich sein, dass “TRIANGULAR CINEMA“ ein sehr eigenwilliges Werk geworden ist und sicherlich keinen Anklang in der breiten Masse finden wird, dies aber auch gar nicht beabsichtigt. Wer allerdings offen für Ausflüge in neue musikalische Welten ist, sollte sich auf das Schaffen der drei weißrussischen Projekte einlassen und sich auf die rund 50-minütige Reise durch vielschichtigen Klangwelten begeben.

By Urkraft

credits

released August 1, 2014

SURRENDER
DANCING IN THE DARK
LAURA PALMER THEME [ORIGINALLY BY ANGELO BADALAMENTI]

Recorded from December 2013 till March 2014 by Stone & AN23
Mixed and mastered by Stone

Line Up
AN23 – All instruments;
Stone – All instruments;
Morena – Vocals;

Web-site: www.closedroom.org
Facebook: www.facebook.com/closedroom23
VK: www.vk.com/closedroomproject
Bandcamp: www.closedroom.bandcamp.com

E-mail: closedroom23@gmail.com


ONE LIFE SONG
NIGHTMAN
SOUND OF THE STORM

Recorded from December 2013 till March 2014 by Stone
Mixed and mastered by Stone

Line Up
Stone – All instruments, vocals;
Morena – Vocals;

E-mail: stone.lunacy@gmail.com

LA VILLE DES RÊVES
THE LAST TRIP
BLUE JEANS [ORIGINALLY BY LANA DEL REY]

Recorded from March 2013 till May 2014 by AN23
Mixed and Mastered by AN23

Line Up
AN23 – All instruments, vocals;
Kathrine Meteora – Female Vocals;
Guest Musicians
Dmitry Soldatenko – Saxophone;
G. – Bass;

Bandcamp: lavilledesreves.bandcamp.com/releases

E-mail: blackordo@gmail.com

USED PHOTOS BY:
EUGENIA “J.K.” KOKA
www.behance.net/KokaJane
vk.com/kokajane
and AN23
ARTWORK & DESIGN BY A.N.23
E-MAIL:BLACKORDO@GMAIL.COM
& EUGENIA “J.K.” KOKA

tags

license

all rights reserved

about

Closed Room Belarus

Belarusian experemental band formed in 2010 by AN23 & Stone.

contact / help

Contact Closed Room

Streaming and
Download help

Track Name: Surrender
As I’m listening to your tape
The images pass before my eyes:
The words were learned yet not explained
And trust thrice has been betrayed.
You have created a place
Where thoughts and doings got entwined…

And that December
I was
Half out of my mind.

It comes again now,
Awaken with your notes,
The same feelings,
Gloomy, dark and old.
A little child was
Loved but heartily sole,
By years it's clear
Life was a stroll

Heart had a chasm, heart had a bridge,
Heart held forgiveness and I’ve lost the last grain of it.

It seems that lights shine dimer,
Get bleak and wince.
And here is what my life is:
A bird shot on the wing.
In the visions of a dark night,
At dawn of youth the sorrow lies.

And this December
I prayed
To remain insane.

I know here is a blessed place
Where I could cry and pray!
As it goes from faraway,
Let it always rain…
Track Name: Dancing in the Dark
Out of the lights
to where the stream runs laughing by,
I run to all I dreamed, away from
A place where even flowers bore.

Due to the pain it seemed that I would not live again.
Here, where the grass is my bed,
I put a spell on you, who’s living in my head.

Beyond the dark into a dream,
From feelings broken and hopes dead,
I look for power lost. Once I had
My thoughts innocent and clean.

Both rues and prays can’t wipe all my tears away!
Tunes silent and delight
Make me dancing with the merciful night.

CH: Counted all days we walked along!
But here I sing like a sky lark.
I rise to heaven with this song
Whirling and dancing in the dark.

Smiling, though forlorn, wildered over many thorns,
Now I’m but a child of air,
Sound in a wind flying everywhere

Killed and reviled, cheated as confiding child,
Now I’m but a cloud of dread,
Bleeding rain on your low-down criminal head.

The love that made me shiver
Turned up a cruel game!
Once dream was weaved by a shade:
You left me dead, drown in the river.

Too late I realized: folly is an endless maze.
Pure tunes now hold me tight,
Make me dancing with the enchanting night.

CH: Counted all days we walked along!
But here I sing like a sky lark,
I rise to heaven with this song,
Whirling and dancing in the dark

Counted days I walked in the dark!
But here you’re singing last swan song.
Revenged, I rise to heaven now
Sparkling and dancing all alone.

Here now piercing tunes take me aside,
Make me dance, make me sing with the merciful night.
Pure tunes now hold me tight,
Make me sing, make me dance with the enchanting night.
Track Name: Lunacy - One Life Song
One life song
Hope and fall
When all things burn
You can lose control
During that year
Dream revived
With a feeling of joy
That found lost time

Your lost time

One life song
Year of life
Romance has gone
Dawn again for one
Promise
Is your lifestyle
Clearly enough
That all have died

For us died

Your promise to me is only lifestyle
Clearly enough that all for us died
Wings want to fly, but way is unknown
I want to understand what's waiting for

Close your eyes and see me
Close your eyes and hear me
Track Name: Lunacy - Nightman
When the entire city sleeps,
There's not a light in the darkened buildings.
All modern beauty turns to ruins.
He feels Night’s cold kiss on his lips.

As wishes smother around mad lace,
He needs to breathe again some fresh air.
And if the life he would be spared,
He’ll sleep in a gentle Night’s embrace…

He’s a Nightman.
He used to live in vain his lifetime.
He’s lovelorn.
His wings are feeble, but it’d happened sometime,

Before his heart was broken,
His lover came and shоne so cute and bright.
Oh, Nightman how could you
Fell in this love with just a dreadful Night?!

He wore his hat both home and streets
And prayed for hours sitting at the fire.
When going outdoors he rose much higher
Above unquestioning obedience he lived.

At least the time of full moon came,
Night led our crazy man a pretty dance,
And whispered him so sweet but stark nonsense…
That man forgot about Moon’s ill fame.


He stood gathering his breath
On the empty bridge above the quiet river.
In a merciful face of a Night he was a childish futile believer.
Oh, Nightman, why’d you loved not a woman but the night, was it a fear?
After the moon into the water he jumped…
And broke to shivers.
Track Name: Lunacy - Sound of the Storm
The passion dies from within,
Mould of my grace fades away.
And we could have chosen
A different path of thoughts.

Unreserved talks have no point,
Between us there’s not a ray of truth ,
And nothing is sacred with us,
Life tears to pieces our world.

So I'm flying above the earth
With the sounds of the storm.
Despite the feelings inside,
I prefer the original form

Of the life I've buried inside.
So I choose loneliness instead.
It’s becoming so hard to endure,
‘Cause on you depends my mood.

Beckoning – silence! I can hear your whisper,
I feel as something sacred is born,
But leaves keep falling down,
And sky sends water.
From day to day it’s getting worse and worse…
Track Name: La Ville des Rêves - La Ville des Rêves
Just for a Moment...
You pass the way that you’ve found...
Feel you Power...
Impress yourself and look around...

Let yourself be drowned in the Ocean
of new experience and bright Emotions...
With eyes shut you hear no Screams...
Bring Astral Body to a City of Dreams
Track Name: La Ville des Rêves - The Last Trip
I can’t confess...
I’ve put in chains.
Mask upon (my) face,
(There’s) no way out from this place.
Just last chance to change...
...change this choose.
Can you explain me
why I lose?

I am not eager to defend myself,
Fruitless are efforts to escape,
I feel myself so bad.
I bear this strangeness in my head

At seventh night
hope was denied.
I've seen the light
somewhere outside,
when I have been
under my skin.
With teardrops and rain
I meet my pain...again.

This tunnel is dark,
I cannot see.
Somebody've marked this place
And watching me…
Just last chance to change...
...change this choose.
Can you explain me
why I lose?

I am not eager to defend myself,
Fruitless are efforts to escape,
I feel myself so bad.
I bear this strangeness in my head

At seventh night
hope was denied.
I've seen the light
somewhere outside,
when I have been
under my skin.
With teardrops and rain
I meet my pain...again